Mazda 3 другого (BL, 2009-2013) та третього (BM, 2013-2019) поколінь - один з небагатьох варіантів у гольф-класі на вторинному ринку, де за розумні гроші можна отримати атмосферний двигун, класичний гідротрансформаторний автомат і керованість, за яку модель люблять досі. Попит на ці машини стабільно високий, доглянуті екземпляри йдуть з продажу за один-два тижні.
Водночас у цієї медалі є зворотний бік: корозія арок - головний ворог обох поколінь, чотириступеневий автомат на BL має вікові проблеми, а мотори SkyActiv чутливі до якості бензину. Нижче - чесний розбір: які двигуни й коробки брати, скільки це коштує в Україні у 2026 році та кому Mazda 3 підходить, а кому краще подивитися на конкурентів.
Ціни в таблиці - орієнтовні діапазони за оголошеннями українського вторинного ринку станом на серпень 2026 року. Реальна вартість залежить від стану кузова, пробігу й комплектації.
| Двигун / версія | Надійність і особливості | Ціна в Україні, грн | Вердикт |
|---|---|---|---|
| 1.6 MZR (Z6), 105 к.с., BL | Простий і живучий, але слабкий для машини з автоматом | 190 000 - 280 000 | Так - для міста і спокійної їзди |
| 2.0 MZR (LF-VE), 150 к.с., BL | Майже безпроблемний за регулярного ТО | 230 000 - 360 000 | Так - оптимум покоління BL |
| 2.2 MZR-CD (R2AA), дизель, BL | Дорогі форсунки, сажовий фільтр, ризик розрідження оливи паливом | 210 000 - 330 000 | Ні - ризики з’їдають економію |
| 1.5 SkyActiv-G (P5-VPS), 100 к.с., BM | Чутливий до якості бензину | 340 000 - 450 000 | Так - якщо динаміка не критична |
| 2.0 SkyActiv-G (PE-VPS), 120/165 к.с., BM | Надійний за належного догляду | 380 000 - 600 000 | Так - найкращий вибір моделі |
| 2.2 SkyActiv-D (SH-VPTS), дизель, BM | Вимогливий до палива й довгих поїздок, рідкісний у продажу | 400 000 - 560 000 | Обережно - лише з повною історією |
Що це за авто і для кого
Mazda 3 - компактний седан або хетчбек С-класу з відверто драйверським характером. Точне кермо, зібрана підвіска й охоча до обертів атмосферна лінійка моторів роблять її однією з найприємніших машин сегмента за кермуванням. Покоління BL - це ще класична японська школа з моторами MZR, покоління BM - вже епоха SkyActiv: легший кузов, економічніші двигуни, сучасніший салон з медіасистемою MZD Connect.
Платити за це доводиться практичністю. Задній ряд тісніший, ніж у однокласників, багажник седана скромний, а шумоізоляція - слабке місце обох поколінь: на швидкості понад 100 км/год у салоні відчутно гуде. Якщо родині потрібен простір і комфорт на трасі, розумніше дивитися класом вище - у нас є докладна картка Mazda 6 з пробігом, яка за ціною перетинається з молодими Mazda 3 BM.
Двигуни: який брати
Головна цінність моделі - атмосферні бензинові мотори без турбіни й варіатора. Загальні принципи вибору живучого агрегата ми розбирали в матеріалі про те, які двигуни найнадійніші, а тут - конкретика по Mazda 3.
1.6 MZR (Z6) - простий і живучий
Базовий мотор покоління BL: розподілений вприск, ланцюг ГРМ, мінімум електроніки. З типового: з віком може запітніти прокладка піддона, це недорого. Головний мінус не в надійності, а в динаміці: 105 к.с. у парі з чотириступеневим автоматом - це млявий розгін і підвищена витрата, бо коробка постійно тримає високі оберти. З механікою - цілком збалансований міський варіант.
2.0 MZR (LF-VE) - оптимум BL
150 к.с., той самий консервативний конструктив і адекватна п’ятиступенева АКПП. Саме ця зв’язка - найкраще співвідношення динаміки, надійності й ціни в поколінні BL. За регулярної заміни оливи мотор довго служить без втручань у нижню частину двигуна.
SkyActiv-G 1.5 та 2.0 - міфи і правда про високий ступінь стиску
Навколо моторів BM досі живе міф: «ступінь стиску 14:1 - двигун детонуватиме на нашому бензині й довго не проходить». Правда інша. Інженери Mazda зняли проблему детонації конструктивно: довгий випускний колектор схеми 4-2-1 швидко виводить гарячі гази з циліндрів, а іонні датчики в котушках запалювання відстежують згоряння в кожному циклі й миттєво коригують запалювання. Тому SkyActiv-G штатно працює на звичайному А-95 і за належного догляду служить довго.
Що правда: безпосередній вприск вимагає якісного пального й періодичного сервісу. Форсунки поступово забруднюються, на впускних клапанах збирається нагар, тож раз на 60-80 тис. км варто закладати чистку впуску та перевірку форсунок. Ранні екземпляри 2013-2015 років схильні до течі оливи з передньої кришки ГРМ і зносу ролика приводного паса - на огляді дивіться на передню частину мотора. Обидва мотори (P5-VPS на 100 к.с. і PE-VPS на 120 або 165 к.с.) конструктивно близькі; 2.0 - очевидний фаворит, бо їде значно веселіше за ту саму вартість обслуговування.
Дизелі - чому обережно
2.2 MZR-CD на BL і 2.2 SkyActiv-D на BM економічні, але для міського циклу протипоказані: сажовий фільтр забивається, часті регенерації розріджують оливу паливом, а ремонт паливної апаратури коштує як половина машини покоління BL. Брати має сенс тільки під великі річні пробіги по трасі й тільки з документальною сервісною історією.
Коробки передач
Механічні коробки обох поколінь надійні й питань не викликають - тільки зчеплення за пробігом.
Чотириступенева FN4A-EL (спільна розробка з Ford) на BL 1.6 конструктивно проста, але має задокументоване вікове слабке місце - і ось механізм, який варто розуміти покупцеві. Приблизно на 100-150 тис. км зношується алюмінієва задня кришка, у якій працює поршень пакета фрикціонів: по зношеній поверхні падає тиск оливи, пакет починає буксувати, і з’являються ривки при перемиканні з першої на другу та поштовхи при увімкненні задньої. Типова помилка покупця - списати ці ривки на «особливість старого автомата» і збити ціну на дрібницю, хоча насправді це початок ремонту на десятки тисяч гривень. П’ятиступенева FS5A-EL на 2.0 - та сама родина з тими самими правилами: олива й фільтр кожні 60 тис. км.
SkyActiv-Drive на BM - шестиступеневий гідротрансформаторний автомат з блокуванням майже у всьому діапазоні швидкостей, звідси реакції «як у робота», але без його ресурсних болячок. За заміни оливи кожні 60 тис. км коробка служить довго. Вбитих екземплярів мало, але перевірка на поштовхи під час тест-драйву обов’язкова.
Слабкі місця
Що оглядати насамперед - і чому воно ламається:
- Корозія арок, кромок дверей і кришки багажника - ворог номер один, особливо на BL. Заводський захист днища й прихованих порожнин скромний, бруд накопичується в кишенях арок зсередини, тому іржа виходить назовні вже «дозрілою». Обов’язково дивіться арки з боку підкрилків і низ дверей.
- Ривки старих АКПП на BL після 120-150 тис. км - описаний вище знос задньої кришки та фрикціонів. Як відрізнити небезпечні поштовхи від дрібниць, ми розбирали в статті про симптоми несправностей авто.
- Система охолодження BL - пластикові бачки радіатора й патрубки з віком тріскаються; перегрів для алюмінієвого мотора фатальний, тому на огляді шукайте патьоки антифризу.
- Течі оливи з передньої кришки ГРМ і ролик приводного паса на BM 2013-2015 років.
- Нагар у впуску, забруднення форсунок і чутливі котушки запалювання SkyActiv-G - плата за безпосередній вприск і роботу на межі детонації.
- Тонке лакофарбове покриття - сколи на капоті й арках швидко зацвітають, якщо їх не обробляти.
- Розхідники підвіски - стійки й втулки стабілізатора, задні сайлентблоки: недорого, але на наших дорогах міняти доводиться частіше, ніж у м’якших однокласників.
Ціни купівлі та утримання
Станом на серпень 2026 року живі Mazda 3 BL коштують в Україні орієнтовно 190 000 - 360 000 грн залежно від мотора, року й стану; найдешевші екземпляри до 190 тисяч - майже завжди з корозією або вбитим автоматом. Покоління BM стартує приблизно з 340 000 грн за ранні 1.5, а доглянуті 2.0 останніх років доходять до 600 000 грн. Дизелі в оголошеннях трапляються рідко й ціняться в межах бензинових аналогів.
Утримання недороге як для С-класу: оливний сервіс кожні 10 тис. км, недефіцитні розхідники, атмосферники без турбіни й варіатора не готують дорогих сюрпризів. Повний регламент з інтервалами й типовими цінами - у нашому матеріалі про ТО Mazda 3. Окрема стаття витрат - кузовщина: оригінальні деталі дорогі, від 17 до 50 тис. грн за елемент, тому машина після ДТП з «відновленням» - привід торгуватися агресивно або відмовитися.
Кому варто, кому ні
Варто брати, якщо ви їздите переважно самі або вдвох, цінуєте керованість і хочете передбачуваний атмосферник з класичним автоматом. За емоціями від керма в цьому бюджеті Mazda 3 обходить більшість однокласників.
Не варто, якщо головні критерії - простір, тиша й максимальна ліквідність. Тоді логічніше подивитися порівняння Toyota Corolla проти Mazda 3: Corolla тихіша, простіша в утриманні й повільніше дешевшає. А якщо хочеться драйву, але з просторішим салоном - є розбір Honda Civic проти Mazda 3.
Поширені запитання
Який двигун Mazda 3 найнадійніший?
Бензинові 2.0: LF-VE на поколінні BL і SkyActiv-G PE-VPS на BM. Обидва атмосферні й витривалі за регулярної заміни оливи. 1.6 і 1.5 так само живучі, але слабкі для авто з автоматом.
Чи потрібен SkyActiv-G бензин А-98?
Ні. Мотор розрахований на А-95: детонацію контролюють іонні датчики в котушках і випуск 4-2-1. Критична не марка, а якість пального - заправляйтеся на мережевих АЗС.
Скільки ходить автомат Mazda 3?
FN4A-EL на BL без заміни оливи починає штовхатися вже на 120-150 тис. км, з обслуговуванням ходить довше. SkyActiv-Drive на BM за заміни оливи кожні 60 тис. км служить довго.
Скільки коштує Mazda 3 б/у в Україні у 2026 році?
Покоління BL (2009-2013) - орієнтовно 190 000 - 360 000 грн, покоління BM (2013-2019) - 340 000 - 600 000 грн залежно від мотора, пробігу й стану кузова.
Що перевірити перед купівлею насамперед?
Арки й пороги на корозію (з боку підкрилків), низ дверей, поштовхи АКПП на тест-драйві, течі з передньої кришки ГРМ на BM, стан радіатора на BL і сервісну історію заміни оливи.
Вердикт
Так, Mazda 3 з пробігом брати варто - за двох умов: бензиновий атмосферник і кузов без корозії. Оптимальні конфігурації - 2.0 MZR на BL і 2.0 SkyActiv-G на BM; обидві дають ресурсний мотор, класичний автомат і найкращу в сегменті керованість. Уникати варто дизелів без історії та найдешевших BL з ривками автомата. І головне - не купуйте без огляду: як провести його правильно, крок за кроком описано в гайді про перевірку б/у авто перед купівлею.
Читайте також: Тиск у шинах Mazda 3 BL: таблиця по розмірах.
Читайте також: Розмір шин і дисків Mazda 3 BL: розболтовка і взаємозамінні розміри.


