Коротко: 2.2 MZR-CD - турбодизель Mazda сімейства R2: 2184 см³, два розподільні вали і 16 клапанів, ланцюговий привід ГРМ, турбіна зі змінною геометрією і Common Rail Denso з тиском до 2000 бар. Його ставили на Mazda6 другого покоління (GH) з листопада 2008 року, на Mazda3 BL і на CX-7 після оновлення; потужність залежно від версії - від 125 до 185 к.с. Головне, що варто знати власнику: Mazda прямо пише, що при очищенні сажового фільтра пальне може потрапляти в оливу і підіймати її рівень, і на щупі для цього є позначка X.
Який саме 2.2 MZR-CD у вас
| Модель і період | Потужність | Момент | Очищення вихлопу |
|---|---|---|---|
| Mazda6 GH з 11.2008 | 125, 163 або 185 к.с. | 310, 360 або 400 Нм | сажовий фільтр; Euro 4 за стартовим прескітом |
| Mazda6 GH після оновлення 2010 року | 129, 163 або 180 к.с. | 340, 360 або 400 Нм | сажовий фільтр; Euro 5 |
| Mazda3 BL, 2009-2013 | 150 або 185 к.с. | 360 Нм у версії на 150 к.с. | сажовий фільтр; Euro 5 |
| CX-7 після оновлення, з 10.2009 у Європі | 173 к.с. | 400 Нм | сажовий фільтр і SCR з AdBlue; Euro 5 |
Стартові версії Mazda6 - за прескітом Mazda 2008 року, версії після оновлення - за прескітом Mazda6 2010 року; кінець випуску Mazda6 GH у лютому 2013 року датує ADAC. Mazda3 BL підтверджують звіт ADAC про вживану Mazda3 BL і картка ADAC для версії на 150 к.с., CX-7 - пресреліз Mazda і каталог ADAC. Тобто набір 125/163/185 к.с. стосується лише ранньої Mazda6, а не всього періоду. Двигун належить до сімейства R2; точної відповідності кодів R2AA чи R2BF конкретним потужностям і рокам документами ми не встановили, тож запчастини підбирайте за VIN.
Окремо про Mazda5: матеріал Mazda про оновлення гами 2010 року описує заміну старого 2.0 дизеля на 1.6, а не на 2.2; 2.2 MZR-CD на Mazda5 ми не підтвердили. І Mazda3 MPS - це бензинова версія на 260 к.с., а не дизель.

Технічні характеристики
| Параметр | Значення |
|---|---|
| Робочий об’єм | 2184 см³, 4 циліндри, 16 клапанів, два розподільні вали |
| Діаметр циліндра і хід поршня | 86 х 94 мм |
| Ступінь стиску | 16,3:1 у стартових версій; 16,1:1 у Mazda6 на 129 к.с. після оновлення |
| Привід ГРМ | ланцюг |
| Наддув | турбіна зі змінною геометрією |
| Упорскування | Common Rail Denso до 2000 бар, електромагнітні форсунки |
| Олива (Mazda3) | близько 4,7 л із заміною фільтра, 4,4 л без неї; для Mazda6 і CX-7 окремо не перевірено |
Конструкцію і ступінь стиску наводять прескіти Mazda 2008 і 2010 років. Форсунки тут електромагнітні, а не п’єзо: Mazda прямо пише про соленоїди, а система - Denso. Об’єм оливи - за копією сервісного посібника Mazda3; для Mazda6 і CX-7 окремої цифри ми не перевірили.
Олива і позначка X на щупі
Під час очищення сажового фільтра мотор додатково впорскує пальне, і частина його може потрапити в моторну оливу. Сервісна документація Mazda6 описує це прямо: якщо рівень оливи наближається до позначки X на щупі або перевищує її, оливу треба замінити, а після заміни скинути дані про оливу в блоці керування. Позначка X - не рівень, до якого доливають, а сигнал до заміни. Тому на 2.2 MZR-CD рівень на щупі перевіряють регулярно: сам по собі ріст рівня через очищення фільтра несправністю не є, але потребує контролю, а коли рівень наближається до X або перевищує її, оливу міняють.
Допуск оливи залежить від документа. Посібник Mazda6 називає ACEA C1 або JASO DL-1, а сервісна документація Mazda3 - ACEA C1 чи C2 або JASO DL-1 з в’язкістю 0W-30 чи 5W-30 (приклад - Mazda Dexelia DPF). Тож універсального «лише C1 для всіх» немає: дивіться посібник своєї машини. Плановий європейський сервіс Mazda6, за прескітом 2010 року, - кожні 20 000 км або 12 місяців; при коротких поїздках і зростанні рівня оливи її міняють раніше.
Кампанії і що підтверджують ADAC та TÜV
Відкличних кампаній чи сервісних бюлетенів Mazda саме щодо 2.2 MZR-CD на Mazda6 GH, Mazda3 BL і CX-7 - про сажовий фільтр, рівень оливи, форсунки чи ланцюг - з перевіреними номерами ми не знайшли; це не означає, що їх не було. Чи стосується машини якась кампанія, перевіряйте за VIN на сторінці Mazda про відкликання. Номери кампаній бензинових Mazda чи наступника Skyactiv-D на цей мотор переносити не можна.
Звіт ADAC про вживану Mazda3 BL переказує результати TÜV як кращі за середні, згадує фари й підвіску, а в статистиці відмов - акумулятор; окремого висновку про масові несправності дизеля там немає. Звіт ADAC про Mazda6 GH стосується бензинових версій, а для CX-7 у нашій перевірці знайшовся лише тест-драйв, а не звіт про надійність дизеля, тож дизельних «болячок» ці джерела не підтверджують. Розрідження оливи пальним при очищенні фільтра підтверджене документом Mazda як механізм, але частоти поломок він не називає.
| Твердження | Що кажуть джерела |
|---|---|
| «У 2.2 MZR-CD п’єзофорсунки» | Ні: Mazda пише про електромагнітні форсунки, система Denso |
| «Рівень оливи сам росте - так і має бути» | Частково: Mazda пояснює ріст пальним в оливі після очищення фільтра; рівень контролюють, а коли він наближається до X, оливу міняють |
| «Потужність 125, 163 або 185 к.с.» | Лише для ранньої Mazda6; після оновлення 2010 року - 129, 163 і 180 к.с. |
| «2.2 ставили на Mazda5» | Не підтверджено: на Mazda5 старий 2.0 дизель замінив 1.6 |
| «Тільки олива C1» | Посібники Mazda6 і Mazda3 дають різні переліки: C1, C2 або JASO DL-1 |
| «Ланцюг розтягується, шайби форсунок прогорають, оливоприймач забивається» | Масовість цих несправностей за ADAC і TÜV ми не підтвердили |
| «Mazda3 MPS - це 2.2 дизель» | Ні: MPS - бензинова версія на 260 к.с. |
Чим відрізняється від 2.0 MZR-CD і Skyactiv-D
Попередник, 2.0 MZR-CD сімейства RF, мав 1998 см³ (86 х 86 мм), ступінь стиску 16,7:1, один розподільний вал і ремінь ГРМ; форсунки в нього шестиотворові проти десятиотворових у 2.2. Тобто 2.2 - не розточений 2.0, а інший мотор із довшим ходом поршня, двома розподільними валами і ланцюгом. Наступник 2.2 Skyactiv-D - окреме покоління з початковим ступенем стиску 14:1 і двоступеневим турбонаддувом (пресреліз Mazda про Skyactiv-D). Про нього - двигун Skyactiv-D 2.2.
Ресурс
Заводської цифри ресурсу в перевірених джерелах немає, і ми не наводимо оцінок без статистики. Стан конкретного мотора визначають якість і своєчасність заміни оливи з урахуванням розрідження пальним, режим їзди, стан сажового фільтра, форсунок і турбіни. Оцінюють на СТО: рівень і запах оливи на щупі, історію очищень фільтра, корекції форсунок, тиск наддуву, шум ланцюга на холодну.
Чи варто брати авто з 2.2 MZR-CD
Так, якщо машина з історією обслуговування, багато їздила трасою і має нормальний рівень оливи на щупі: 2.2 тяговитий, а для Mazda6 чи CX-7 дизель логічний при великих пробігах за рік. Відмовитися або торгуватися варто, якщо олива пахне дизпаливом, а її рівень наближається до позначки X, на панелі були попередження про сажовий фільтр, машина роками їздила короткими міськими маршрутами, а на CX-7 є помилки системи AdBlue. Про саму машину: чи варто брати Mazda 6 і слабкі місця Mazda 6 з пробігом.
Що перевірити перед купівлею
- Рівень оливи на щупі: не наближається до позначки X, без запаху пального.
- Документи про заміни оливи і скидання даних оливи після них.
- Діагностику: помилки сажового фільтра, кількість очищень, корекції форсунок, тиск у рампі.
- На CX-7 - систему SCR і рівень AdBlue.
- Шум ланцюга на холодну і тягу під навантаженням без диму.
Як працює сажовий фільтр - у матеріалі сажовий фільтр DPF. Загальна методика огляду - перевірка б/в авто за 30 хвилин.
Обслуговування
- Олива: для Mazda3 - близько 4,7 л із фільтром; допуск для Mazda6 за її посібником - ACEA C1 або JASO DL-1, для Mazda3 за сервісною документацією - ACEA C1, C2 або JASO DL-1.
- Інтервал за європейським регламентом Mazda6 - 20 000 км або 12 місяців; коли рівень на щупі наближається до X або перевищує її, - заміна одразу.
- Після заміни оливи - скидання даних про оливу в блоці керування.
- Регламенти: ТО Mazda 3, ТО Mazda CX-7.
FAQ
На які Mazda ставили 2.2 MZR-CD?
На Mazda6 другого покоління (GH) з листопада 2008 року, Mazda3 BL і CX-7 після оновлення. На Mazda5 ми цей мотор не підтвердили.
У 2.2 MZR-CD ланцюг чи ремінь ГРМ?
Ланцюг. Попередній 2.0 MZR-CD мав ремінь.
Що означає позначка X на щупі?
Це межа, до якої може піднятися рівень оливи через пальне після очищення сажового фільтра. Якщо рівень наближається до X або перевищує її, оливу міняють і скидають дані про неї в блоці керування.
Скільки оливи в 2.2 MZR-CD?
Для Mazda3 за сервісною документацією - близько 4,7 л із заміною фільтра; для Mazda6 і CX-7 звіряйтеся з посібником своєї машини.
Яка потужність 2.2 MZR-CD?
На ранній Mazda6 - 125, 163 або 185 к.с., після оновлення 2010 року - 129, 163 або 180 к.с., на Mazda3 BL - 150 або 185 к.с., на CX-7 - 173 к.с.
Чим 2.2 MZR-CD відрізняється від Skyactiv-D?
Skyactiv-D - наступне покоління з нижчим ступенем стиску (14:1 на старті) і двоступеневим турбонаддувом.
Дивіться також: двигун Skyactiv-D 2.2, двигун MZR 2.3 DISI Turbo, каталог двигунів - проблеми і ресурс.
Фото: Vauxford, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0 (Mazda6 SL Diesel Estate 2.2 2009 року; емблеми і номер заретушовано, кадр обрізано).


