Які дистанційно керовані БТР використовує армія Ізраїлю, крім M113 Zelda

Згідно з інформацією з Twitter-акаунту Gaza War Unit Tracker від 27 травня 2024 року, Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) могла розгорнути безпілотні бронетранспортери (БТР) M113 «Zelda» в Рафаху. Відзначаючи їхню присутність на пагорбі Зарууб, кажуть, що ці дистанційно керовані транспортні засоби оснащені зброєю з дистанційним керуванням і можуть перевозити до чотирьох тонн корисного вантажу. Ця інформація може бути правдоподібною, враховуючи попереднє використання та розробку ЦАХАЛом безпілотних транспортних засобів.

Підпишись на нас:

Відео та супровідні фотографії нібито показували M113, який повільно рухався у напівміській місцевості. У коментарях на платформі соціальних мереж X, говориться, що ці безпілотні БТРи зіграли ключову роль у битві за Філадельфійський коридор у Рафаху, стратегічній території, що проходить уздовж кордону Гази та Єгипту, яка служила лінією постачання для ХАМАС. Повідомляється, що безпілотні БТРи використовувалися для просування далі на захід уздовж коридору, розширюючи операції до моря.

Це неперевірене використання подібних безпілотних транспортних засобів могло б усунути вразливість пілотованих БТР, таких як M113, який має алюмінієву броню, що забезпечує обмежений захист від стрілецької зброї, і неефективний проти ракет РПГ і великокаліберного кулемета. Історичні інциденти, які підкреслюють ці вразливості, включають загибель п’ятьох інженерів у травні 2004 року, коли наповнений вибухівкою БТР Zelda вибухнув на шляху до Філадельфії поблизу єгипетського кордону, а також інший інцидент, коли шість солдатів були вбиті в районі Зейтун. Під час операції Tzuk Eitan у 2014 році семеро солдатів загинули, коли БТР Zelda застряг у районі Sja’aiya та був знищений вогнем РПГ.

M113 “Zelda” – ізраїльська модифікація американського БТР M113, адаптована для жаркого клімату регіону. На цю машину встановлюють 12,7-мм кулемет і до чотьох 7,62-мм кулеметів. Безпілотна версія, створена в 2014 році, управляється дистанційно і може розвивати швидкість до 50 км/год. Він призначений для транспортування вантажів на передові позиції та виконання різноманітних військових завдань без загрози для особового складу.

Армія оборони Ізраїлю шукала шляхи перепрофілювання застарілих M113, представлених у 1960-х роках, які є малими, повільними та вразливими для протитанкової зброї. Незважаючи на ці обмеження, вони можуть виконувати різні допоміжні функції, особливо в тилових районах. Ще в січні ізраїльські ЗМІ зазначали, що деякі розроблені пристрої можуть дозволяти керувати бронетехнікою за допомогою дистанційного керування. Одну з таких систем, виготовлену декількома компаніями, включаючи Elbit, можна встановлювати на важких транспортних засобах, таких як БТР, що дозволяє керувати ними дистанційно, особливо в місцях дислокування терористів.

Про інші розробки

З 2013 року ЦАХАЛ експериментує з дистанційно керованими прототипами М113. У 2019 році Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) розпочала розробку програми бойової броньованої машини (AFV) Carmel на базі M113. Під керівництвом Israel Aerospace Industries (IAI) програма зосереджена на інтеграції розширених автономних можливостей, штучного інтелекту та складних датчиків у бойові машини. Мета полягає в тому, щоб створити маневрений, ефективний і легкий транспортний засіб зі значно розширеними експлуатаційними можливостями. Завдяки вдосконаленій системі «скляної кабіни», яка дозволяє виконувати операції із закритим люком і забезпечує 360-градусну обізнаність про обстановку за допомогою доповненої реальності, AFV Carmel може бути кераваний лише двома солдатами.

Carmel AFV використовує комбінацію автономних систем і штучного інтелекту для вирішення різних бойових завдань, таких як навігація, виявлення цілей і аналіз загроз, тим самим зменшуючи когнітивне навантаження на екіпаж. Автономні можливості автомобіля схожі на можливості безпілотних літальних апаратів (БПЛА), які змінили повітряний бій. Вбудований штучний інтелект під назвою Athena використовує дані з кількох датчиків, щоб допомагати в ухваленні рішень у реальному часі, плануванні маршруту та запобіганні загрозам. Очікується, що цей підхід революціонізує наземні бойові операції, подібно до того, як це зробили БПЛА для повітряних боїв, шляхом підвищення обізнаності про ситуацію та оперативної ефективності при мінімізації ризику для персоналу.

У 2019 році Армія оборони Ізраїлю (IDF) розпочала розробку програми броньованої бойової машини Carmel (AFV) на базі M113
У 2019 році Армія оборони Ізраїлю (IDF) розпочала розробку програми броньованої бойової машини Carmel (AFV) на базі M113

Історія ЦАХАЛу з переобладнання транспортних засобів для безпілотних операцій виходить за рамки бронетранспортерів. Інженерний корпус використовує дистанційно керовані бульдозери D9, відомі як «Dawn Thunder», з початку 2000-х років. Ці бульдозери вперше були використані в Газі під час операції «Литий свинець». З роками були розроблені більш досконалі версії, включно з «Пандою», яка вперше була використана на ворожій території під час Війни Залізних Мечів у 2017 році. Так само Robattle — це універсальний інженерний транспортний засіб, який може регулювати свій розмір і можливості залежно від вимог місії, що підвищує його маневреність і ефективність роботи в різних середовищах.

Серія безпілотників Guardium, включаючи Guardium MK III і Avantguard MK II, є ще одним прикладом прогресу ЦАХАЛ у цій галузі. Ці машини призначені для ведення розвідки та перевезення зброї, не піддаючи небезпеці особовий склад. Guardium MK III є повністю автономним, спрямованим на реагування на загрози та виконання місій у ворожих районах. Крім того, ЦАХАЛ розгорнув Border Patroller, наземний безпілотник на базі Ford F-350 Super Duty Truck, для спостереження та патрулювання вздовж кордону з Газою.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Стрічка новин: