Коротко: ця стаття - про дизелі Volvo Drive-E (VEA) з індексами D4204T і цифровим суфіксом (D4204T5, T14, T23 тощо). Не плутайте їх зі старим D4204T без суфікса - 2.0D об’ємом 1997 см³ на 136 к.с., який ставили, зокрема, на S40 2007 року: це інший двигун. Drive-E з 2013-2014 років поступово замінив п’ятициліндрові D5244T. Об’єм 1969 см³, привід ГРМ ремінний, упорскування i-ART з тиском до 2500 бар. Під шильдиками D2, D3, D4 і D5 ховається понад десяток індексів від 120 до 235 к.с.; D4 і D5 мають двоступеневий наддув, а D5 на 235 к.с. - ще й систему PowerPulse. Виробник вимагає оливу VCC RBS0-2AE 0W-20, а з документально підтверджених кампаній найвідоміша - DVSA R/2019/180: пластиковий впускний колектор міг плавитися.
Який саме D4204T у вас
Шильдик на кришці багажника мотор не визначає. Індекс указаний у документах і в таблицях технічних даних Volvo; нижче - ті, що ми знайшли в документах виробника і каталозі ADAC. Роки - це модельні роки документів, а не повний період випуску.
| Індекс | Версія | Потужність і момент | Де підтверджено |
|---|---|---|---|
| D4204T8, T20, T13 | D2 | 120 к.с., 280 Нм | V60 першого покоління (2018 модельний рік), V40 Cross Country |
| D4204T9, T16 | D3 | 150 к.с., 320 Нм | V60 першого покоління (T9); V60 другого покоління з 07.2018 (T16); V40 Cross Country |
| D4204T4 | D3 | 150 к.с., 350 Нм | XC60 першого покоління (2016), V90 D3 AWD (2021) |
| D4204T7 | D4 | 163 к.с., 400 Нм | V90 (2021), залежно від ринку |
| D4204T5 | D4 | 181 к.с., 400 Нм | V70, XC70, S80 (2016); D4 на 181 к.с. з’явився у 2013-2014 роках |
| D4204T14 | D4 | 190 к.с., 400 Нм | V40 Cross Country, V60 (2018), XC90 другого покоління (2016), XC60 першого і другого покоління, V90 |
| D4204T12 | D4 AWD | 190 к.с., 400 Нм | XC40 (2018-2020) |
| D4204T6 | D4 AWD | 190 к.с., 420 Нм | XC90 другого покоління (2016) |
| D4204T11 | D5 | 225 к.с., 470 Нм | XC90 другого покоління (2016), V60 (2018) |
| D4204T23 | D5 PowerPulse | 235 к.с., 480 Нм | S90, V90 з 2016 року, XC90 з 2017 модельного року, XC60 другого покоління |
Джерела: таблиця Volvo для V60 2018 модельного року, таблиця Volvo для XC60, таблиця Volvo для V90, пресреліз Volvo про S90 і V90, пресреліз Volvo про XC60, технічний опис Volvo Drive-E; V60 другого покоління - за каталогом ADAC. Важливий нюанс: шильдик D4 не означає саме цей мотор. У тій самій таблиці Volvo для V60 2018 модельного року D4 з переднім приводом - це D4204T14 (190 к.с., 400 Нм), а D4 AWD - уже п’ятициліндровий D5244T21 (190 к.с., 440 Нм). Про п’ятициліндровий дизель - двигун Volvo D5.

Технічні характеристики
| Параметр | Значення |
|---|---|
| Робочий об’єм | 1969 см³, 4 циліндри |
| Діаметр циліндра і хід поршня | 82,0 х 93,2 мм |
| Ступінь стиску | 16,0:1 (T8, T20, T9); 15,8:1 (T5, T14, T11, T4) |
| Привід ГРМ | зубчастий ремінь: випускний вал, паливний насос високого тиску і помпа; впускний вал - через зубчасту передачу |
| Наддув | на D4 - двоступеневий, мала і велика турбіни; дві турбіни і на D5 235 к.с. |
| Упорскування | i-ART: у кожній форсунці датчики тиску і температури, тиск до 2500 бар |
| PowerPulse | на D5 235 к.с. (XC90 з 2017 модельного року): стиснене повітря з резервуара подається у випуск, щоб розкрутити турбіну |
| Олива | VCC RBS0-2AE, SAE 0W-20, близько 5,2 л із фільтром (для T5, T8, T9, T11, T12, T14, T20, T23) |
Розміри і ступінь стиску - за таблицями Volvo для V60 і XC60; привід ГРМ, двоступеневий наддув і i-ART - за технічним описом Volvo Drive-E; PowerPulse - за пресрелізом Volvo про PowerPulse. Систему PowerPulse ми підтвердили лише для D5 на 235 к.с., не для версії на 225 к.с.
Олива: тільки 0W-20 з допуском Volvo
Для перевірених індексів (T5, T8, T9, T11, T12, T14, T20, T23) таблиці Volvo вимагають оливу за специфікацією VCC RBS0-2AE з в’язкістю SAE 0W-20, близько 5,2 л із фільтром. У тих самих таблицях згадано і ACEA A5/B5 0W-30, але ця олива стосується, зокрема, п’ятициліндрових D5244T, і замінником допуску для Drive-E вона не підтверджена. Тому на D4204T «звичайна 5W-30 для дизелів» - не варіант без перевірки допуску. Сервісний інтервал Volvo UK - 12 місяців або 18 000 миль (близько 29 000 км), залежно від того, що настане раніше, з відсиланням до сервісної книжки машини (сайт Volvo у Великій Британії); єдиного інтервалу заміни оливи для всіх років і для України ми не знайшли.
Ремінь ГРМ
Привід ГРМ ремінний, і ремінь крутить не лише розподільний вал, а й паливний насос високого тиску та помпу. Офіційного інтервалу заміни, однакового для всіх D4204T, ми не знайшли, тож цифри 120, 150 чи 240 тисяч з оголошень не сприймайте як вимогу Volvo: регламент звіряйте із сервісною книжкою або регламентом своєї моделі, як-от ТО Volvo XC60 II. На машині без записів про заміну ремінь з роликами і помпою міняють одразу.
Екологічні системи: накопичувальний каталізатор чи AdBlue
Ранній D4 з серії Drive-E відповідав нормі Euro 6 з накопичувальним каталізатором NOx (LNT), тож Euro 6 тут не означає AdBlue (технічний опис Volvo Drive-E). Систему SCR з AdBlue Volvo підтверджує для XC40 2018 модельного року і V60 другого покоління з D3 від 2018 року; пресреліз Volvo France від 24.04.2018 повідомляє про AdBlue на дизельних V40, S90, V90 і XC90 D5 та перехід гами на Euro 6d-TEMP (пресреліз Volvo France від 24.04.2018). Для XC60 другого покоління з D4 є і ранні версії Euro 6b з LNT, і пізніші Euro 6d-TEMP. Що стоїть на конкретній машині, перевіряйте за документами і на діагностиці.
Відкличні кампанії
| Кампанія | Суть | Кого стосується |
|---|---|---|
| DVSA R/2019/180 (07.10.2019) | пластиковий впускний колектор міг плавитися і деформуватися; оновлення програми для зменшення сажі, чищення датчиків TMAP і EMAP, за потреби додаткові шланги | картка XC90 2015 року в базі DVSA; ADAC описує ширшу дизельну кампанію 2014-2019 років для S60, S80, S90, V40, V60, V70, V90, XC70, XC90; охоплення - за VIN |
| DVSA R/2018/377 (04.01.2019) | тріщини всередині гумового паливного шланга, заміна шлангів | підтверджено для XC90 2015 року; повне охоплення не встановлене |
| Кампанія липня 2020 року (за ADAC) | повітря в системі охолодження, недостатнє охолодження і можливе локальне займання; встановлення шланга для видалення повітря | дизельні S60, S80, V40, V60, V70, XC60, XC70 і частина Cross Country виробництва 01.2012-12.2016; ширше, ніж лише D4204T |
Джерела: база відкликань DVSA, каталог ADAC, каталог ADAC. Поширене формулювання «відкликання 2019-2020 років через охолоджувач EGR» цими записами не підтверджується: вони описують впускний колектор і окремо систему охолодження. Американські кампанії на європейський дизель лише за назвою моделі не переносимо.
Проблеми: що підтверджено, а що ні
Звіт ADAC про вживаний дизельний XC60 називає несправності привідних ременів, паливного насоса, патрубків наддуву й інтеркулера, а результати TÜV згадують періодичні течі оливи, підвіску і кермове керування. Це дані про модель з різними дизелями, а не доказ масових несправностей саме D4204T. Окремої статистики ADAC чи TÜV про несправності цього мотора на V40, S60, V60 і XC90 другого покоління ми не знайшли.
| Твердження | Що кажуть джерела |
|---|---|
| «D4 - це завжди D4204T» | Ні: на V60 2018 модельного року D4 AWD - п’ятициліндровий D5244T21 |
| «Можна лити будь-яку 5W-30 для дизелів» | Таблиці Volvo вимагають VCC RBS0-2AE 0W-20 для перевірених індексів |
| «Відкликали через охолоджувач EGR» | Записи DVSA і ADAC описують впускний колектор і окремо систему охолодження |
| «Euro 6 - значить AdBlue» | Не завжди: ранній D4 мав накопичувальний каталізатор NOx |
| «PowerPulse є на всіх D5» | Підтверджено для D5 на 235 к.с.; для 225 к.с. - ні |
| «Масовий масложер, тріщини блока, ресурс форсунок 200-250 тисяч» | У перевірених джерелах не підтверджено |
Чим Drive-E відрізняється від п’ятициліндрового D5
D5244T - п’ятициліндровий 2.4 дизель, D4204T - чотирициліндровий 1969 см³. Volvo представила Drive-E восени 2013 року як власну модульну архітектуру: менші габарити і маса, нижча витрата, упорскування i-ART, готовність до електрифікації та нова восьмиступенева АКПП; економію пального виробник оцінював у 10-30% залежно від того, з яким мотором порівнювати (пресреліз Volvo про Drive-E). Дизельного S60 нового покоління, представленого у 2018 році, вже не було (пресреліз Volvo про S60 2018 року).
Ресурс
Заводської цифри ресурсу в перевірених джерелах немає, і ми не наводимо оцінок без статистики. Стан конкретного мотора визначають історія ременя ГРМ, відповідність оливи потрібному допуску (0W-20 з допуском Volvo), виконання кампаній за VIN, стан форсунок і системи наддуву. Оцінюють на СТО: корекції форсунок i-ART, тиск наддуву на обох ступенях, помилки системи очищення вихлопу, течі оливи.
Чи варто брати авто з D4204T
Так, якщо машина з повною історією обслуговування в мережі або за регламентом Volvo, з виконаними кампаніями і правильною оливою. Volvo заявляла для Drive-E меншу витрату, ніж у порівнюваних версій з п’ятициліндровими дизелями, але фактична різниця залежить від моделі, коробки й умов. Відмовитися або торгуватися варто, якщо не виконано кампанію щодо впускного колектора, немає записів про ремінь ГРМ, на діагностиці помилки турбін, форсунок чи AdBlue, а оливу лили «яку було». Дизельна альтернатива попереднього покоління - двигун Volvo D5; бензиновий п’ятициліндровий мотор тих самих років - двигун Volvo B5254T.
Що перевірити перед купівлею
- Індекс двигуна: D4204T чи п’ятициліндровий D5244T під тим самим шильдиком.
- За VIN - кампанії R/2019/180 (впускний колектор), R/2018/377 (паливні шланги) і кампанію щодо системи охолодження.
- Документи про ремінь ГРМ з роликами і помпою.
- Яку оливу лили: VCC RBS0-2AE 0W-20.
- Діагностику: корекції форсунок, систему наддуву і очищення вихлопу відповідно до комплектації; SCR і AdBlue - якщо вони є.
Загальна методика огляду - перевірка б/в авто за 30 хвилин.
Обслуговування
- Олива для перевірених індексів Drive-E (T5, T8, T9, T11, T12, T14, T20, T23) - VCC RBS0-2AE 0W-20, близько 5,2 л із фільтром; для інших - за посібником машини.
- Сервіс за Volvo UK - 12 місяців або 18 000 миль; для своєї машини - за сервісною книжкою.
- Ремінь ГРМ з роликами і помпою - за регламентом моделі.
- Регламент для S60 другого покоління: ТО Volvo S60 II.
FAQ
Що означають D2, D3, D4 і D5 у Volvo?
Це рівні потужності, а не мотори. D4204T під ними має від 120 (D2) до 235 к.с. (D5 PowerPulse), але шильдик D4 трапляється і на п’ятициліндровому D5244T.
У D4204T ремінь чи ланцюг ГРМ?
Ремінь. Він приводить випускний розподільний вал, паливний насос високого тиску і помпу; впускний вал - через зубчасту передачу.
Яку оливу лити в D4204T?
Для перевірених індексів Drive-E (T5, T8, T9, T11, T12, T14, T20, T23) таблиці Volvo вимагають VCC RBS0-2AE з в’язкістю 0W-20, близько 5,2 л із фільтром. Для старого D4204T 2.0D без суфікса це не стосується.
Що таке PowerPulse?
Система D5 на 235 к.с.: електрокомпресор накачує повітря в резервуар, і на старті воно подається у випуск, щоб швидше розкрутити турбіну.
Чи є в D4204T AdBlue?
Залежить від версії: ранній D4 мав накопичувальний каталізатор NOx без AdBlue, а з 2018 року AdBlue підтверджено, зокрема, для XC40, V60 другого покоління з D3, S90, V90 і XC90 D5.
Яке відкликання було з впускним колектором?
DVSA R/2019/180: пластиковий колектор міг плавитися. Робили оновлення програми, чистили датчики, за потреби ставили додаткові шланги. Чи стосується це вашої машини - за VIN.
Дивіться також: двигун Volvo D5, двигун Volvo B5254T, каталог двигунів - проблеми і ресурс.
Фото: Herranderssvensson, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 (двигун сімейства Volvo Drive-E (VEA) на виставковому стенді; кадр обрізано).


