Двигун BMW N62 4.4 і 4.8 (X5 E53, E60, E65): версії, Valvetronic, олива, проблеми

Коротко: N62 - бензиновий V8 BMW, який з 2001 року ставили на 7 серію E65/E66, потім на 5 і 6 серії E60, E61, E63, E64 і на X5 E53 та E70. Об’єм від 3,6 до 4,8 л, потужність від 272 до 367 к.с. Головні особливості: алюмінієвий блок, Valvetronic (безступеневе регулювання підйому впускних клапанів), Double VANOS і ланцюговий привід ГРМ. З 2005 року йшла модернізована версія N62TU. Олива - BMW Longlife-01, близько 8 л із фільтром. Серед документів BMW щодо цього мотора - бюлетень про прокладки клапанних кришок, кампанія з мембранами вентиляції картера і відкликання через оливу, яка через вакуумний насос могла потрапити в підсилювач гальм. Наступник з 2008 року - турбований N63.

Версії N62 і де їх ставили

ВерсіяПотужність і моментМоделі та роки
N62B36272 к.с., 360 НмE65/E66 735i, 735Li, 2001-2005
N62B40 (TU)306 к.с., 390 НмE60 540i, 2005-2010; E65/E66 740i, 740Li, 2005-2008
N62B44333 к.с., 450 НмE65/E66 745i, 745Li, 2001-2005; E60 545i, 2003-2005; E61 545i, 2004-2005; E63 645Ci з 2003, E64 з 2004 року
N62B44 для X5320 к.с., 440 НмE53 X5 4.4i, 2003-2006
N62B48360 к.с., 500 НмE53 X5 4.8is, 2004-2006
N62B48TU367 к.с., 490 НмE60/E61 550i і E63/E64 650i, 2005-2010; E65/E66 750i, 750Li, 2005-2008
N62B48TU для X5355 к.с., 475 НмE70 X5 4.8i (xDrive48i): виробництво з 2006 року, продажі в Європі - 2007-2010

Джерела: каталог ADAC для 735i, каталог ADAC для X5 4.4i, технічні дані BMW для 540i і 550i, пресреліз BMW про X5 4.8is; решта застосувань - за Wikipedia. Потужність наведена в метричних кінських силах; в американських документах hp можуть відрізнятися. Зверніть увагу: 540i з N62 BMW у матеріалах запуску називала лише седаном, а Touring був у версії 550i (матеріал BMW до IAA 2005), тож «540i E61 з V8» в оголошенні варто перевірити за VIN.

Компресорні Alpina B5, B6 і B7 мали мотор на базі N62B44: 500 к.с. і 700 Нм, а B5 S і B6 S - 530 к.с. і 725 Нм; ці дані - за Wikipedia, заводських архівних сторінок ми не відкрили.

Версії двигуна BMW N62: потужність і крутний момент від 735i до X5 4.8is і 750i
Від 272 к.с. у 735i до 367 к.с. у 550i і 750i: потужність N62 залежить від об'єму, версії TU і моделі.

Технічні характеристики

ВерсіяОб’єм, см³Діаметр х хід, ммСтупінь стиску
B36360084 х 81,2джерела розходяться: 10,2:1 у сервісній документації BMW, 10,5:1 у Wikipedia
B40 (TU)399987 х 84,110,5:1
B44439892 х 82,7джерела наводять від 10,0 до 10,5:1 для різних специфікацій
B48 (X5 4.8is)479993 х 88,311,0:1 лише за Wikipedia, заводського підтвердження не знайшли
B48TU479893 х 88,310,5:1

Об’єм B40 і B48TU - за японським документом BMW (540i і 550i); в інших джерелах трапляються округлені 4000 і 4799 см³. Геометрію і варіанти ступеня стиску також наводить німецькомовна Wikipedia. Для всіх версій підтверджені алюмінієвий блок, Valvetronic, Double VANOS (зміна фаз впускних і випускних валів) і ланцюговий привід ГРМ. Впуск у ранньої і пізньої версії різний: ранній N62 мав безступеневу зміну довжини впускного тракту, а N62TU - двоступеневу систему DISA, тож говорити про «однакову DISA на всіх N62» неточно. Упорскування розподілене, мотор атмосферний.

Окрема деталь, яку часто згадують у розмовах про N62, - генератор з рідинним охолодженням (Bosch на 180 А): навчальні матеріали BMW підтверджують його для ранньої конструкції. Але в сервісній документації BMW є й інструкція для генератора з повітряним охолодженням на N62 і N62TU, тож на конкретній машині це треба дивитися, а не вважати ознакою всього сімейства.

Олива і бензин

Для N62 підтверджена олива з допуском BMW Longlife-01. Допуск Longlife-04 у документі BMW від грудня 2007 року дозволений для бензинових двигунів лише в ЄС, Швейцарії, Норвегії та Ліхтенштейні, тож автоматично поширювати цей дозвіл на Україну не можна. Об’єм заміни з фільтром - 8,0 л: це значення є і в навчальних матеріалах BMW для N62, і в сервісних даних 550i з N62TU.

Бензин: ранній навчальний документ BMW указує розрахункове октанове число RON 98 і робочий діапазон RON 91-98; для N62TU навчальна таблиця теж указує RON 98. Єдиного мінімуму для всіх моделей і ринків ми не знайшли. Тож А-98 відповідає розрахунковому значенню BMW, А-95 входить у робочий діапазон раннього документа, а остаточно звіряйтеся з посібником своєї машини.

Бюлетені й відкликання BMW

ДокументЩо в ньомуКого стосується
SI B11 03 05 (червень 2005)течі прокладок клапанних кришок: міняти прокладки; справну недеформовану кришку залишатиE53, E60, E63, E64, E65, E66 з N62 і N62TU, перелік - у документі
SI B11 03 06, кампанія 06E-A02 (2006)крихкі мембрани клапанів вентиляції картера: свист, помилки суміші, лампа Check Engine; заміна клапанів обох рядівN62 від початку випуску до 30.06.2004
SI B11 07 05 (липень 2005)виправлення перекладу інструкції: термостат і датчик переставляють у нову помпуце не дефект і не відкликання
NHTSA 10V-446, SI B34 04 10 (2010)олива через вакуумний насос могла потрапити в підсилювач гальм і пошкодити мембрану; усім охопленим машинам ставлять оновлену вакуумну магістраль зі зворотним клапаном, а якщо в ній знаходять оливу, міняють підсилювач гальм і головний гальмівний циліндрE60 виробництва 08.2003-11.2009, E63/E64 09.2003-11.2009, E65/E66 10.2001-07.2008, також Alpina B7
DVSA R/2010/151 (11.11.2010)та сама проблема: модифікований вакуумний шланг і перевірка підсилювачабританська кампанія; номер KBA ми не знайшли

Джерела: бюлетені SI ми знайшли в копіях сервісної документації BMW; відкликання - документ BMW у базі NHTSA і база DVSA. Чи виконано кампанію на вашій машині, перевіряють за VIN у дилера. BMW у листі власникам пише: зупинити машину з ослабленим підсиленням ще можна, але педаль доведеться тиснути сильніше, тож якщо підсилення гальм помітно ослабло, далі їхати не можна - машину доставляють на сервіс.

Проблеми: що підтверджено, а що ні

Про N62 в оголошеннях і на форумах найчастіше пишуть про маслознімні ковпачки, ущільнення генератора, прокладки впускного колектора і помпу. Ми перевірили, що з цього має підтвердження в документах BMW:

Що кажутьЩо є в документах
Течі з-під клапанних кришокТак: SI B11 03 05 описує заміну прокладок
Свист, помилки суміші, «підсмоктування повітря»Так, але причина в документі - мембрани вентиляції картера (SI B11 03 06), а не прокладки колектора
Маслознімні ковпачки, витрата оливиОкремого SI чи відкликання саме для N62 ми не знайшли; SI B11 08 15 стосується N63, а не N62
Течі в районі генератораОкремого SI не знайшли; рідинний контур генератора і прокладка його кронштейна - різні місця
Слабка помпаSI B11 07 05 - лише виправлення інструкції, не підтвердження дефекту
Олива в підсилювачі гальмТак: відкликання 10V-446 і R/2010/151

«Не знайшли» не означає, що проблеми не існує: це означає, що ми не можемо назвати її типовою на підставі документів виробника. Звіт ADAC про вживані бензинові E60 і E61 відзначає для E60 і E61 до 2006 року підвищений ризик поломок і середній результат TÜV, а про V8-версії 540i, 545i і 550i говорить передусім про високу вартість придбання й утримання; конкретного переліку дефектів N62 там немає. У каталозі ADAC для 750i для E65 підтверджено відкликання вакуумної системи гальм, а знайдений звіт ADAC про X5 E70 стосується дизелів, тож для оцінки N62 він не годиться. Окремої статистики TÜV саме щодо N62 ми не знайшли.

M62, N62 і N63: що змінювалося

Попередник M62 у версії TU мав регулювання фаз лише впускних валів; N62 додав Valvetronic і Double VANOS, але залишився атмосферним із розподіленим упорскуванням (Wikipedia, навчальні матеріали BMW). N63 отримав дві турбіни в розвалі V і безпосереднє упорскування, а Valvetronic у початкового N63 не було - це прямо сказано в навчальному документі BMW. Заміна йшла поетапно: 7 серія F01/F02 - 2008 рік (BMW про 7 серію 2008 року), X5 E70 xDrive50i - 2010, 5 серія F10 550i - 2010 (BMW про 5 серію F10). Детальніше про наступника - двигун N63 4.4.

Ресурс

Заводської цифри ресурсу в перевірених джерелах немає, і ми не наводимо оцінок без статистики. Для V8 такого віку стан визначають історія обслуговування, витрата оливи між замінами, стан ланцюгового приводу і Valvetronic, течі (клапанні кришки, вентиляція картера) і те, чи виконані кампанії. Оцінюють на СТО: компресію або тест на втрату тиску, діагностику помилок суміші і Valvetronic, витрату оливи за контрольний пробіг.

Чи варто брати авто з N62

Брати є сенс, якщо ви готові до витрат на утримання великого V8 і машина має підтверджену історію: правильна олива, виконані кампанії, відсутність течі й помилок. ADAC прямо відзначає високу вартість утримання V8-версій 5 серії. Відмовитися чи торгуватися варто, якщо мотор помітно бере оливу, є помилки суміші чи Valvetronic або продавець не може підтвердити кампанію 10V-446 (R/2010/151). Олива в магістралі підсилювача гальм - не привід для торгу, а несправність гальм: таку машину спершу ремонтують, а вже потім їздять. Регламент для X5 з N62B48TU - ТО BMW X5 E70.

Що перевірити перед купівлею

  • Код двигуна і версію: N62 чи N62TU, об’єм.
  • За VIN - кампанію з вакуумним насосом і підсилювачем гальм, а для моторів до 30.06.2004 - кампанію 06E-A02 з мембранами вентиляції картера.
  • Течі з-під клапанних кришок і в районі генератора.
  • Свист на холостому ходу, помилки суміші, нерівна робота.
  • Витрату оливи: скільки доливали між замінами, сизий дим після холостого ходу.
  • Яку оливу лили (Longlife-01) і з яким інтервалом.

Загальна методика огляду - перевірка б/в авто за 30 хвилин.

Обслуговування

  • Олива - з допуском BMW Longlife-01, 8,0 л із фільтром; інтервал - за сервісною системою машини.
  • Бензин - за посібником машини; розрахункове октанове число BMW - RON 98.
  • Прокладки клапанних кришок - при появі течі, за SI B11 03 05.
  • Вентиляція картера - перевірка при свисті й помилках суміші; деталі міняють за результатами діагностики або за кампанією.

FAQ

Що таке N62TU?

Модернізована версія N62 з 2005 року: B40 на 306 к.с. і B48 на 355-367 к.с. Вона, зокрема, отримала двоступеневу систему DISA замість безступеневої зміни довжини впуску.

У N62 ланцюг чи ремінь ГРМ?

Ланцюг. Крім того, мотор має Valvetronic і Double VANOS.

Скільки оливи в N62?

Для версій, описаних у документах BMW (рання N62 і 550i з N62TU), - 8,0 л із фільтром; для своєї моделі звіряйтеся з посібником. Допуск - BMW Longlife-01; Longlife-04 документ BMW 2007 року дозволяв лише для ЄС, Швейцарії, Норвегії та Ліхтенштейну.

Яке відкликання було з гальмами?

NHTSA 10V-446 (у Британії - R/2010/151): олива через вакуумний насос могла потрапити в підсилювач гальм. Ставлять оновлену вакуумну магістраль, а за наявності оливи міняють підсилювач і головний гальмівний циліндр. Стосується E60, E63/E64 і E65/E66 у визначених діапазонах виробництва.

Чи є в N62 турбіна?

Ні, N62 атмосферний. Дві турбіни отримав наступник N63.

Чим N62 4.4 відрізняється від 4.8?

Об’ємом (4398 проти 4799 см³), діаметром і ходом поршня (92 х 82,7 проти 93 х 88,3 мм) і потужністю: 320-333 к.с. проти 355-367 к.с.

Дивіться також: двигун N63, двигун N52 3.0, двигун M54, каталог двигунів - проблеми і ресурс.

Фото: Bull-Doser, Wikimedia Commons, суспільне надбання (BMW X5 4.4i E53 після оновлення; логотипи заретушовано).

Підпишись на нас:

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Стрічка новин: